O nás

About us

Název CHS Maminčino štěstí vybrali děti s manželem, naprosto to vystihuje stav mé mysli

Vše se začalo roku 2002, kdy jsme si dovezli z Lomnice nad Lužnicí naši Hedu. Její pravé jméno bylo Akita od Lomnických vod a po nějaké době váhání jsme se v roce 2005 rozhodli zaregistrovat mezinárodně chráněnou chovatelskou stanici. Babeta je dcerou Hedy z druhého vrhu. Spojily se v ní jemnost  a empatie Hedy vůči lidem a pohodářství a nezdolný optimismus po otci. O´Flanagan Vice Versa importovaný ze Švédska byl pes vyrovnané  povahy, měl to pravé flatí sebevědomí a miloval vše okolo sebe.

Těžiště naší práce se psy) není v chovatelství, ale v pomáhajících činnostech, především v canisterapii, tj. ve výchovné a terapeutické činnosti s dětmi i dospělými a předpokládáme, že podobně jako tomu bylo u předchozích vrhů, také i ve vrhu E se narodí několik jedinců, kteří budou určeni k práci asistenčního či canisterapeutického psa. (Our kennel was established in 2005. The bitch named Heda (Akita od Lomnických vod) was the founder of our breeding. She was 3 years old in that time. We had not thought about breeding initially, we were aware of the intensity of this activity. The priority for me was the work in canistherapy (animaltherapy with dogs), I have specifically 

Flat coated retriever as a breed chosen for this activity. So much for the explanation that, after 11 years of breeding, we expect only 5. litter in the order. The focus of our work with the dogs is not in breeding, but in helping activities, primarily in canistherapy, i.e.. in the educational and therapeutic activities with children and adults and we assume that as was the case with previous litters, also in E-litter is born a few individuals, who will be designated for work of the assistance dog or animaltherapy dog.)

Poctivost chovatele

Všichni potenciální zájemci by si měli povinně přečíst tento článek. Pokud opravdu nemáte finanční prostředky a cena za štěně s PP se vám zdá vysoká, tak přehodnoťte svůj záměr a počkejte nějaký čas, až se finance zlepší nebo udělejte dobrý skutek a adoptujte si pejska z útulku. V žádném případě si nepořizujte štěně bez PP, podporou těchto nezodpovědných "takychovatelů" ničíte mnohaletou práci poctivých chovatelů a hlavně podílíte se na znehodnocování takového úžasného plemene jako je Flat coated retriever.

A ještě chci podotknout, že v článku nejsou zmíněny všechny výdaje. Krásná diskuze se objevila k tomuto článku na Facebooku, kdy pisatelka vyzvala chovatele, aby ještě připomínkovali a doplnili....

Zvažte svoje podmínky. Mým přáním je především to, aby štěně mělo milující rodinu a krásný domov, který pejskovi poskytne vyžití. Vůbec není podstatné, zda bude nový majitel chodit na výstavy a uchovňovat, ačkoli v tomto nabízím pomoc dle možností minimálně poradenstvím. Opravdu prodejem štěněte práce na vrhu pro mne nekončí.
Pokud váš zájem trvá, tak se ozvěte.

Úplně ze všeho nejdřív si přečtěte a promyslete něco o cenách flatů (je to převzato z webu Evy Káčerkové, ale vystihla to docela přesně), myslím, že ačkoli je článek staršího data, je pořád ještě aktuální.

"Průměrná cena FCR v České republice se již několik let drží okolo 10 000Kč.

Nejčastějším faktorem navýšení ceny za štěně je případ, kdy majitel feny jede krýt do zahraničí. Obecně platí, že za krytí se většinou účtuje cena obvyklá pro jedno štěně (v ČR tedy cca 10 000Kč, pes importovaný do ČR ze zahraničí i výše, v zahraničí se můžeme pohybovat v cenách 800-1500Euro), ale opět si cenu určuje majitel krycího psa dle vlastního uvážení.

Dalším faktorem může být barva psa. U FCR pracujeme pouze s dvěma (respektive třemi) barvami, kdy hnědé štěně může být dražší než černé. Jelikož se již vyskytla ve vrzích žlutá štěňata musíme počítat i s touto barvou, která je ovšem nestandardní. Zde záleží na chovateli, zda bude prodávat štěně jako do chovu nevhodné, tedy se cena může dostat na ceny flatů bez PP nebo pojme žluté štěně jako raritu a prodá ho za plnou cenu nebo dokonce ještě cenu navýší.

Významný je počet štěňat a rozložení pohlaví ve vrhu. Často se můžeme setkat se situací, kdy jsou fenky draží než pejsci, protože fena je v očích majitele "rentabilnější" do budoucna jako chovná fena, kdežto pes nemusí za svůj život krýt vůbec. Naopak pokud se narodí např. 1 pes a 8 fen může to cenu fen snížit. Cena štěněte může být vyšší pokud je ve vrhu malý počet štěňat (1-3).

U starších štěňat se můžete setkat s rozdělením na "show kvalita" a "pet kvalita". Nelze zaručit, že konkrétní štěně bude vyhrávat v budoucnu výstavy, ale zkušený chovatel umí vidět ve stavbě těla předpoklady pro výstavní úspěšnost a naopak. Výstavně úspěšní rodiče mohou cenu štěněte zvýšit.

Rodiče vrhu, kteří jsou úspěšní v pracovní činnosti, složili vyšší zkoušky nebo se umisťují dobře na soutěžích také mohou cenu ovlivnit směrem nahoru, jelikož zde je předpoklad, že štěně zdědí vlohy k práci. Tento faktor je sice diskutabilní, protože pracovat dobře by mohl každý pes, pokud by majitel věnoval čas výcviku, ale často se setkáme s tím, že pes/fena má pouze nutné základní zkoušky a dál už nic nedělá.

Cenu snižují různé "vady". Za plnou cenu se většinou neprodává štěně, které má nestandardní skus již u mléčných zubů. Po přezubení sice může mít požadovaný nůžkový skus, ale není to jisté. U pejsků se může vyskytnout situace, kdy ani v 8 týdnech nemá plně sestouplá obě varlata. V takovém případě si buď chovatel ponechá štěně déle doma (varlata mohou sestoupit později) nebo prodá psa s vadou, na kterou majitele upozorní a zohlední toto v ceně. Méně častou vadou, u FCR nesledovanou, je zálomek na ocasu. Málokterý zájemce o štěně osahává ocásek, aby našel zakřivení. Nutno podotknout, že se nejedná o vadu vyřazující z chovu i přesto, že je dědičná, ale takový pes může být na výstavách penalizován a hlavně tento problém dále nese do chovu.

Jakákoliv jiná další vada se u seriózního chovatele promítá na ceně štěněte a chovatel na ni také majitele upozorní, případně napíše do kupní smlouvy.

Posledním faktorem, který jistě stojí za zmínku je aktuální situace na trhu

  • Je-li narozeno 80 štěňat z 10 vrhů současně nastává boj mezi chovateli o to, který prodá. Chovatelé mohou reagovat na nabídku konkurence tím, že cenu sníží (pokud ovšem cenu, za kterou konkurence prodává, vědí ). Málokterý chovatel má tu možnost nechat si doma několik štěňat do pozdějšího věku a plně se jim věnovat. Naopak pokud je zájem a k prodeji jsou štěňata ze dvou vrhů je takřka jisté, že se prodají za plnou cenu. Neplatí nutně, že starší štěňata musí být levnější. U 5-6 měsíčního štěněte je již jisté postavení zubů a u pejsků sestouplá varlata, je tedy předpoklad využití do chovu. Pro některé zájemce je takovýto pejsek zárukou, že i za vyšší peníz dostane standardního jedince a nemusí se obávat, že např. po přezubení se bude muset rozloučit s výstavní a chovatelskou kariérou.

Závěrem je nutno podotknout, že ani inzertní servery nepomáhají budoucímu majiteli v hledání ceny. V podstatě u všech je možné do kolonky ceny vyplnit pouze jedno číslo, nikoliv rozpětí "od-do" nebo případně je v nabídce obligátní "v textu" či "dohodou". Dle výše uvedených faktorů je pro chovatele nejjednodušší cestou vyplnit cenu dohodou a potom zájemci vysvětlit jak se věci mají.

Krátké zhodnocení nakonec aneb jak se vyznat v inzerátech a jakou očekávat cenu.

Pes a fena z ČR: cca 8-12 tis.Kč

Fena ČR a pes zahraničí: cca 10-15tis.Kč

Výstavně, pracovně úspěšní rodiče: cca 12-18tis.Kč

Nestandardní štěně, s vadou: cca 5-10tis.Kč
Prezentuji zde pouze můj osobní názor a pohled na problematiku, takže mějte na paměti, že CENA JE VŽDY URČOVÁNA CHOVATELEM!"
Vytvořeno manželi Bischofovými s láskou.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky